Kanvas Tablo
Facebook Twitter Google+ Youtube RSS
Tuval Nasıl Yapılır ?

Tuval Nasıl Yapılır ?

Öncelikle tuvalimizi yapabilmemiz için şase yani diğer adı ile kasnak hazırlamamız gerekmekte. Bu şase her türlü ağactan yapıla bilir. Fakalt genellikle çam ağacından yapılmakta. Ağacın kuru ve temiz olması gerekiyor, standart bir şase şu şekilde olmalıdır; et kalınlığı 2 cm yan kalınlığı bu ebatın büyüklüğüne göre değişmekte 2cm 3 cm 4 cm 5 cm 6 cm gibi ebatlar piyasada buluna bilir ölçülerdir.

Diyelimki et kalınığı 2cm yan kalınığı 4 cm olan bir şaseye tuval gerdireceğiz. Yalnız burada çok önemli bir şey vardır ki oda şu şasemizin iç kısmında pah olmak zorundadır, ice doğru bir meil verilmelidir.

Bakınız Şekil 1 Bu meil'in amacı tuvalimizi gerdigimizde ağacın tuvalimize yapışmaması, iz olmaması, fırca darbeleri olacağından dolayı iz meydana gelmektedir. Ağaca bu meil'i verdikten sonra herhangi bir darbeden dolayı iz kalmayacaktır. 

Şasemizin Ölçüsü 50 x 70 cm olsun bunun üzerine tuvalimizi germeye başlayalım. Tuval bezimizi 55 x 75 cm keselim, düz bir zemine yatıralım üzerine daha önceden hazırladığımız şasemizi bezimizi ortalayarak koyalım.

Havalı zıma makinesi yada el zımba makinesi ile bir kenarını tamamen cakalım, sonra caktığımız kenarın karşısındaki kenarı sağ ucundan gerdirerek zımbalayalım daha sınra diğer yani sol uctan da gerdirerek zımba atalım. Bu sayede Tuval bezimizin 4 kenarınıda şaseye tutturmuş olacağız. 

sonra tuvalimizi yan cevirelim en uc kısmını kıvırarak ve gererek zımbalayalım, ver o kenarın sonuna kadar gerdirerek zımba cakmaya devam edelim. Uc kısma geldiğimizde ucunu kıvırarak zımbalayalım. Yine bu kenarda yapmış olduğumuz işlemi karşıkı kenarda uygulayalım. Bu işlemleri yaptıktan sonra tuvalimizi 3 kenardan tamamen germiş olacağız. Geriye bir kenar kaldı o kenarıda yine aynı şekilde gerdirerek zımbalamalıyız. Tuvalimiz uygulamaya hazır hale gelmiş bulunuyor.

Tuvalimi nasıl gergin yaparım?

Tuvalinizi gergin yapmak için tuval germe makası ile bu işlemi yapabilirsiniz. Tuval germe makası sanat malzemesi satan yerlerde yada çerçevecilerde bulabilirsiniz. Bu makas sayesinde tuvalinizi istediğiniz gerginlikte yapabilirsiniz.

Bu Makale için video çekimi yapılmaktadır, en kısa zamanda bu adresten izleyebilirsiniz.

Saygılarımla 
Yunus Durusoy

Bu Makale 7326 Kez Okunmuştur.

Tuval Nasıl Yapılır ?
Tuval Nasıl Yapılır ?
Tuval Nasıl Yapılır ?
Etiketler : tuval-nasil-yapilir -tuval-fiyatlari -tuval-nedir -tuval-bezi -tuval-germe-makinasi -tuval-gorselleri -tuval-nasil-silinir -tuval-nasil-kullanilir